

Заснета над покритите със сняг планини Сиера Невада, Калифорния, обсерватория на НАСА за стратосферна инфрачервена астрономия (SOFIA) лети с напълно отворена врата на телескопния си отсек. (NASA / Jim Ross)
Летейки на височина между 12 и 14 км, обсерваторията се оказва над 99% от водните па́ри в атмосферата, и така SOFIA осъществява наблюдения, които са непостижими за телескопите от повърхността на Земята. SOFIA може да лети почти навсякъде по света, а възможността за подмяна на инструменти и апаратура между полетите осигурява много по-голяма адаптивност, отколкото може да предложи който и да е космически телескоп.
Вратата на телескопния отсек във фюзелажа на Boeing 747SP предлага панорамна гледка към огледалата на построения в Германия инфрачервен телескоп. (NASA / Tom Tschida)
Освен обсерватория, SOFIA е и авангардна лаборатория за разработване и тестване на астрономически прибори и сензорни технологии. Нейните инструменти от първо поколение, включително камери, спектрографи и високоскоростен фотометър, заедно с инструментите от бъдещите поколения, ще предоставят възможност за широк кръг от научни астрономически наблюдения. Когато бъдат одобрени, технологиите ще се използват в бъдещите космически мисии.
SOFIA извършва първия си официален научен полет на 30 Ноември 2010 г.