
Прочетен: 4491 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 17.05.2007 10:06
Няколко загребвания с веслото след поредния завой на река Русенски лом и сред дърветата започва да прозира висока скала. На нея сякаш е кацнала миниатюрна тераса, облицована със светло дърво, а до нея в камъка е изсечен прозорец. Така изглеждаше от към реката Ивановския скален манастир. Обителта не е действаща от векове, но е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Началото на Ивановския манастир се отнася към XII в. Най-значима, а и най-известна от групата, е църквата „Св. Богородица“. Тъй като е създадена и изписана с финансовата подкрепа на цар Иван Александър и неговата съпруга царица Теодора, ликовете на двамата ктитори са изписани в цял ръст на северозападната стена, където някога е бил входът. Самата скална църквата се намира на 38 м височина над нивото на пътя и е с размери 16 м дължина, 4 м ширина, 2,15 м височина. Таванът е разделен на 25 правоъгълни полета, отделени с декоративни рамки. Тук са сцените „Животът на Йоан Кръстител“, „Обесването на Юда“, „Страстта Христова“, както и образи на светци. Рисунките са в стила на Палеологовия Ренесанс от Византия и се отличават с хармонично подбрани багри и одухотвореност на ликовете.
От стенописното богатство са останали само фреските по тавана, а изображенията по стените са силно повредени. Освен вандалските действия на иманяри, откъртвали цели пластове мазилка с фрески, явно следвайки принципа си „Длъжни сме да проверим”, по стените има и много графити. Първият, който привлече вниманието ми беше с дата 1944 г. При по внимателно обследване се виждат надписи на гръцки, арменски, дори арабски. Най-ранният графит, свидетелстващ за най-първото туристическо посещение на църквата, е от 1748 г. Дело е на русенски свещеник, което доказва, че към тази година манастирът явно вече е бил изоставен.
14.05.2007 18:43
Надявам се това лято да сме с повече късмет !
Благодаря за информацията и снимките !