
Прочетен: 4309 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 14.02.2011 11:45
Следващите снимки са запечатани по време на политическата Кризата в Ока (Квебек, Канада) от 1990 г. , завършила с трима убити. Тя е и първият от доста на брой конфликти с използване на сила между коренните жители и канадското правителство, белязали залеза на 20 век.
Лице в лице - часовият редник Патрик Клотие от 22ри кралски полк на канадската армия и Брад "Фреди Крюгер" Ларок, индианец мохоук и студент по икономика в Университета на Саскачуан
Конфронтация пред медиите: индианецът мохоук Роналд "Лазаня" Крос и часови от канадската армия.
Причините за сблъсъка между индианците мохоук (от племенната група на йерокезите) и управата на канадския град Ока е класическият в отношенията между белите заселници и коренното население на Северна Америка спор за земя. Индианците претендират за права върху общинска земя, на която има древни индиански гробове, докато градската управа крои планове за парцела, включващи изграждането на голф игрище с 18 дупки.
Сблъсъците започват на 11 юли 1990 г., когато барикада, издигната от индианците, за да се препречи достъпа до спорния парцел, е атакуван от специален отряд на полицията. Срещу протестиращите са изстреляни сълзотворни и светлинни гранати, на което те отвръщат със стрелба. Престрелката между представителите на реда и индианците приключва след 15 минути. Полицаите се оттеглят, оставяйки след себе си един убит - 31 годишният ефрейтор Marcel Lemay, получил куршум в главата. При отстъплението си полицаите изоставят и 6 полицейски коли, както и един булдозер.
След тази победа нещата за властите се усложняват от подкрепата, която местните получават от други индианци мохоук. Към мястото на конфликта се отправят представители на племето, живеещи както в други краища на Канада, така и в САЩ. Това принуждава полицията също да издигне серия от блокади по пътищата, за да попречи на прииждащите от различни места представители на племето да се влеят в редиците на разбунтувалите се техни събратя. В отговор индианци мохоук от резерват на брега на р. Сейнт Лорънс блокират 1.361 метровия мост Мърсър между остров Монреал и южните предградия, при мястото, където преминава през териториите им. В кулминационния момент на кризата 3 основни канадски магистрали се оказват напълно блокирани, с което се предизвикват невиждани задръствания. Хаосът и гражданското неподчинения стигат до там, че група представители на засегнатите предградия на своя глава започват да изграждат не планирана до момента четирилентова магистрала, заобикаляща разбунтувалия се индиански резерват. След кризата правителството на Квебек е принудено да довърши отсечката и сега тя е част от национална магистрала А-30.
Когато става ясно, че правителството в Квебек тотално е изпуснало ситуацията от контрол, в играта е вкарана Кралската канадска жандармерия. Скоро обаче мохоук успяват да отблъснат и жандармерията, която на 14 август се оттегля с 10 ранени. Така се стига до решението в помощ на местните власти да бъдат изпратени армейски подразделения. На 20 август 2 500 души от базирания в Квебек 22 кралски полк, водени от майор Ален Трембли, преодоляват три барикади и се изправят пред блокадата, от където започва всичко. Независимо от крайното напрежение между военните и индианската милиция до стрелба не се стига.
След още няколко незначителни сблъсъка историята приключва, когато на 26 септември 1990 г. канадското правителство купува спорната земя срещу $5.3 млн. и я връща на индианците. Така, в крайна сметка, хем белите са обезщетени, хем индианците излизат победители.
На тази снимка, заснета от фотографа Том Хенсън, индианецът мохоук Ричард Николас се е изправил върху преобърнат полицейски автомобил, превърнат след оттеглянето на полицаите в част от барикадите. Любопитното в случая е, че и двамата участници в снимката, индианецът Ричард Николас и фотографа Том Хенсън, умират в един и същи ден - 13 март 2009 г. (!), при два отделни инцидента. И двамата загиват на 41 годишна възраст: индианецът при катастрофа в покрайнините на Ока, а фотографът - няколко часа по-късно по време на игра на хокей в Отава. След събитията от 1990-та двамата никога не са се срещали. И още нещо: Николас намира смъртта си на същата магистрала, в чието барикадиране е участвал по време на кризата, при това близо до мястото, където е направена прочутата снимка.
В Канада, VIDEO отстранява странно същес...
Населението на сьомга от тихоокеанското ...
А войничето на първата снимка мяза на изплашен новобранец във Виетнам, сигурно е на 18-19 години.
26.03.2009 15:08
Ники